W jaki sposób pacjent musi przyszykować się do założenia implantów zębów

Na czym polega leczenie zachowawcze? Leczenie bólu zębów
Jak pomaga pacjentowi leczenie zachowawcze w gabinecie stomatologicznym
30 grudnia, 2022
Na czym polega leczenie zachowawcze? Leczenie bólu zębów
Jak pomaga pacjentowi leczenie zachowawcze
13 lutego, 2023
Jak przygotować się do wszczepienia implantów zębów

Aplikacja implantów stomatologicznych to całkiem rozbudowany proces i dlatego potrzebne są określone przygotowania. Od samego pacjenta stomatolog wymaga niewiele. Bazowym wymaganiem wobec pacjenta jest opowiedzenie stomatologowi swoich oczekiwań oraz wskazanie historii chorób, jakie mogłyby być przeciwwskazaniem. Znaczna część pacjentów w tym momencie wybiera projektowanie uśmiechu, czyli metodę, jaka pokazuje pacjentowi wynik pełnego procesu wszczepienia implantów zanim się ono rozpocznie.

Podczas przygotowania wykonane zostaną wszelkie działania diagnostyczne. Dla dentystów bezpieczeństwo to podstawa, dlatego przed aplikacją implantów zębowych niezbędne są szczegółowe badania morfologiczne. Istotny jest tu czas krzepnięcia krwi, stężenie elektrolitów oraz oznaczenie OB. Wszystko po to, by stomatolog mógł precyzyjnie sprawdzić, czy czas gojenia się po wszczepieniu implantu stomatologicznego przejdzie dobrze. Oprócz badań krwi potrzebne są również badania generalnie zdrowia dziąseł i zębów. Dzięki nim będą zniwelowane choroby zębów oraz choroby dziąseł i błon śluzowych. Przed wszczepieniem implantów wymagane będzie usunięcie dolegliwości zębów i dziąseł, by infekcje w jamie ustnej , nie przeszkodziło w poprawnym złączeniu się implantu i kości. Ponadto niezbędnym etapem przygotowań do wszczepienia implantów zębów będą badania obrazowe zgryzu. Stomatolog za pomocą zdjęć RTG albo tomografii komputerowej, określa ilość kości, zatok i układu nerwów.

Po odrzuceniu przeciwwskazań i bazowym przygotowaniu jamy ustnej, kolejnym krokiem będzie pozyskanie wycisków. Dzięki nim lekarz dentysta dobiera długość i średnicę implantu i rodzaj odbudowy protetycznej do odpowiednich wymagań pacjenta. Dzięki temu pacjent otrzyma doskonale dopasowaną dla niego protezę.

http://www.stomatologia-torun.pl/

Kiedy aplikowane są implanty zębów?

Identyczne przygotowania do wszczepienia implantów zębów stosuje się niezależnie od przyczyny straty zębów. Potrzeba aplikacji implantów zębów może pojawić się na skutek ekstrakcji, czyli całkowitego usunięcia zęba; utraty zębów z uwagi na obecność niewyleczonych chorób przyzębia lub z uwagi na uraz; obecności niewyrośniętych  zębowych zawiązek albo bezzębia. Przeważnie do gabinetu dentystycznego zgłaszają się pacjenci, jacy już stracili ząb i pragną to zmienić.

Jest też tak, że badanie diagnostyczne pokaże, że leczenie zainfekowanego zęba jest niemożliwe i nie ma sensu a najbezpieczniejszym sposobem będzie jego usunięcie i zastąpienie go trwałym implantem stomatologicznym. Znaczna część dentystów za każdym razem w pierwszej kolejności stawia na leczenie zębów. Precyzyjna diagnoza jamy ustnej pozwala specjaliście stwierdzić, czy w danym przypadku opłaca się ratować ząb, czy może mądrzejszym wyjściem będzie wyrwanie zęba a wtedy jego odbudowa protetyczna.

Obecnie dzięki współczesnym technikom w implantologii, implantami można zastąpić jeden ząb albo większą liczbę zębów. Nowoczesne możliwości implantologiczne można użyć do obszerniejszego wykorzystania implantów, niż zaledwie do odtworzenia pojedynczego zęba. Brak przeciwwskazań, by pojedynczo wszczepiać implanty stomatologiczne, ale obecnie mogą stać się filarem dla protez . Stomatolog może na nich opierać na przykład mosty protetyczne oraz zwykłe protezy pokrywające większe luki. By położyć protezę na stałe wystarczą tylko 4-6 implantów .

Przygotowania po założeniu implantu stomatologicznego

Po wszczepieniu implantów zębów dentysta wystawia dla pacjenta szereg zaleceń, których trzeba się trzymać. Tuż po zabiegu trzeba przygryzać sterylny gazę na czas 30 minut od zabiegu. Przez parę godzin nie można jeść, a pierwsze posiłki powinny być półpłynne oraz lekkostrawne. Powinno się także unikać gorących potraw, aby nie rozgrzewać jamy ustnej, co mogłoby wzmagać dolegliwości bólowe. Dentyści w tego rodzaju momentach zazwyczaj zalecają stosowanie zimnych okładów, a także ssania lodu i picia schłodzonych napojów.

Po zabiegu wszczepienia implantów zębów mogą wystąpić tego rodzaju objawy jak opuchlizna i ból. Trzeba bezwzględnie przestrzegać przepisanych przez stomatologa ilości leków przeciwbólowych. Zwiększenie dawek nie zmniejszy dolegliwości, ale może być niebezpieczne. Implanty stomatologiczne potrzebują idealnej higieny zębów. W tym zakresie najlepsze będą antybakteryjne, łagodzące pasty i płukanki. Tak samo w przypadku szczotkowania zębów lepiej stosować bardzo miękką szczoteczkę oraz ostrożnie oczyszczać zęby, aby nie podrażniać obszaru zabiegowego i nie zepsuć szwów.

Przez pierwszy tydzień przez pierwsze dni zalecane jest odstawienie używek na przykład papierosów. W trakcie około trzech tygodni należy unikać solarium, sauny, basenu i pozostałych rodzajów wysiłku. Stomatolodzy zawsze przypominają pacjentom, aby nie podrażniali palcami ani językiem miejsca zabiegowego, żeby nie doprowadzić do jakichkolwiek powikłań. Najistotniejszym wymogiem jest pilnowanie wszelkich wyznaczonych wizyt kontroli w gabinecie dentystycznym, nawet wtedy gdy pacjent nie widzi żadnych martwiących objawów. W czasie wizyt, dentysta kontroluje przebieg procesu gojenia i może zobaczyć, czy łączenie kości z implantem przebiega poprawnie. Po zakończeniu leczenia wymagane są tylko zwykłe częste wizyty kontrolne co najmniej 2 razy w roku.

Komentarze są wyłączone.

Strona używa cookies
Ok